زنده باش و زندگی کن....(یازده نکته اخلاقی از مرحوم شیخ رجبعلی خیاط ره)

1.زنده باش و زندگی کن و بدان که حیات در حرکت و ممات در سکون است...

2.می دانید شما و دنیای شما از مجموع ذراتی خلق شده اند و خالق برای هر ذره جهان به این عظمت وظیفه خاصی قرار داده تا این نظم و شکوه را بیان کند و انسان از آن و گاهی در اثر غرور جزئی از آن است.

3.هستی به سرعت غیر قابل باوری در حرکت است و همین حرکت در اندام شما وجود دارد و کل عالم با این شتاب به سوی خدا روانند،در نتیجه چنان بیندیشید و حرکت کنید که از میدان وسیع این  مغناطیس خارج نشوید که خالق را بشناسید و به عظمت خود پی ببرید و این خلقت حیرت انگیز را از دست ندهید.

4.انسان الهی در وجود خویش خوی حیوانی را در بند می کند تا نیروی وجودی او پاک و سالم به کمال برسد،خشم و غضب و تندی و سرکشی انسان را غافلگیر می کند.

5.نیکی و احسان ،سخت ترین دشمن را دوست و دوستان را به سوی خداوند رهبری می کند.

6.ندای غیبی در درون دل مشتاق،مسیر الهی می افکند و به آرامش ابدی می رساند لذا لطف و احسان به دیگر بندگان خدا در درجه اول به خود عامل باز می گردد که انسان بنده احسان است.

7.از خداوند جز کرامت و احسان و خیر و رحمت  و محبت و بنده پروری و امور سازنده صادر نمی شود.

8.خداوند،خدای خیر و رحمت است ،آن که شر می سازد شیطان است.

9.انسان به توفیق خالق و خیر خداوند ،معنای زنده بودن و رحمانیت و ترحم و هر نوعی از دشمنی را درک و با آن مقابله می کند.

10.راهیان راه الهی با عشق و محبتی که در اعماق وجود دارد،می دانند که هرچه غیر خدا بخواهند موجب شکست و ناکامی آنان می شود.

11.شما خیال نکنید خالق کائنات را باید بیرون از دلتان پیدا کنید بلکه او در وجود شما جلوه و امکان دارد،لذا خدا را در اعماق وجود خویش بیابید،از یکی از سالکان اهل عرفان و سیر و سلوک پرسیدند:

خدا را در کجا بیابیم؟

پاسخ داد:در کجا گشتی که او را نیافتی

 

منبع:هفته نامه پرتو سخن ص 7 شماره 778

/ 1 نظر / 54 بازدید
استیکر تلگرام

با سلام خدمت شما دوست گرامی مطالب وبت خوب بود به وبلاگ منم سر بزنید یه وبلاگ پره استیکر تلگرام رایگان که برای همه ایرانیان عزیز گذاشته تا لذت ببرید ازش منتظرتونم ... با نظرتون خوشحالم کنید پایه تبادل لینکم هستم www.sticker.dde.ir www.stickertel.mihanblog.com