راز موفقیت مرحوم حضرت آِیت الله العظمی میرزا هاشم آملی_رضوان الله علیه_ چه بود؟

در زندگانی علمای ربانی و عارفان الی الله همواره اسلوب   برنامه ریزی ذهنی و نوشتاری یومیه و رومزه را می توان به راحتی مشاهده کرد.علمای اسلام به عنوان الگوی جامعه بشری به ما می آموزند که بدون برنامه ریزی روزانه و داشتن اهداف به هیچ عنوان نمیتوان به موفقیت علمی و اخلاقی رسید و به قول یکی از علما نه نود و نه درصد بلکه صد در صد موفقیت از انسان سلب می شود لذا باید مدیریت عمر و زمان داشت...به فرموده حضرت امام خامنه ای_حفظه الله:خاصیت برنامه ریزی خروج از روزمرگی است و نظم و انضباط کشور و ملت ما را به شادابی خواهد رساند و کار آن ها را پیش خواهد برد....در این مطلب برنامه ریزی و نظم استاد الاساتید و عالم برجسته جهان اسلام حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ میرزا هاشم آملی_رضوان الله علیه_ را مطالعه می فرمایید....

 

مرحوم حضرت آیت الله العظمی میرزا هاشم آملی_رضوان الله علیه_ در زندگی خویش بسیار منظم بوده و از فرصت ها به خوبی استفاده می کردند.ساعت مطالعه،وقت عبادت و لحظه تدریس و زمان دیدار با مراجعین همه سر ساعت معین انجام می گرفت. هیچ کاری را در وقت دیگر انجام نمی دادند.

فرزند ایشان رییس قوه قضائیه حضرت آیت الله حاج شیخ صادق آملی لاریجانی_حفظه الله تعالی_ می فرمایند:

معظم له در امور درس و زندگی و برنامه خواب و فعالیت روزانه شان منظم بودند.ایشان همیشه شب ها زودتر از دیگران        می خوابیدند و سحرها که بیدار می شدند تا ظهر            نمی خوابیدند.پس از نماز صبح شروع به مطالعه نموده و پس از صرف صبحانه ،برای تدریس آماده شده و پس از آن به پاسخگویی استفتائات و جواب مراجعان می پرداختند.

ایشان از شب نشینی های رایج بین مردم خیلی پرهیز        می کردند و در بسیاری اوقات که برخی از منسوبین آقا در منزلشان جمع می شدند،مدتی می نشستند و بعد از آن به سوی اتاق خود رفته و استراحت می کردند و حاضر نبودند برنامه تنظیم شده خود را بهم بزنند.

شاگرد قدیمی آقا،استاد حاج شیخ  محمد علی اسماعیل پور می گوید:

در مدت سی سالی که این بزرگوار در قم تشریف داشتند،درس فقه ایشان راس ساعت 10/15 صبح آغاز و 10/45 پایان        می پذیرفت و درس اصولشان نیز بعداظهر یک ساعت به غروب شروع و تا نزدیکی های مغرب ادامه داشت.ایشان به ساعت شروع و اتمام درس خیلی مقید بودند و حتی برای محظورات شاگردان،زمان درس را تغییر نمی دادند.

منبع:اختران فقاهت جلد دوم صفحه 1086

نویسنده:ناصرالدین انصاری قمی

انتشارات:دلیل ما

/ 0 نظر / 97 بازدید